SICAS
Extracurricular Achievements

 

Awards Won 2017-18 

Name Achievement Event
Abdullah Shahzad Semi-Finalists All-Pakistan U-17 Nationals
Agha Moiz
Janaid Imran
Karam Murad
Umer Shahzad
Ameer Khan Runners-Up Bloomfield Sports Fest
Asher Nouman 
Haseeb-ur-Rehman 
Shahmir Ali
Shahmir Khan
Umer Ejaz
Uzair Zahid 
Asher Nouman  Best Team Choueifat Futsal Tournament
Haseeb-ur-Rehman 
Hassan Ikram 
Murtaza Rizwan 
Omer Amjad 
Omer Ejaz  
Uzair Zahid 
Abdullah Khalid A-1 Best Team Friendly Futsal Match between O-1 and A-1
Fahad Salman A-1
Hamza Butt A-1
Ibrahim Luqman A-1
Muhammad Ali Raza A-1
Shahraiz Zargham A-1
Taimoor Ahmed A-1
Ali Anzal O-1 Runners-Up
Hassan Ikram O-1
Muhammad Umer Shahzad O-1
Muneeb Ali O-1
Murtaza Rizwan 
Salman Noor O-1
Umer Ejaz O-1
Ali Anzal Runners-Up Inter-Branch Futsal League
Avvab Haider 
Fayyiz Qadir
Hamza Wadood
Hassan Arif Butt
Hassan Ikram
Moiz Ahmed Zaheer
Omer Amjad 
Omer Ejaz
Omer Shahzad
Syed Saleh
Turab Haider
Alina naseem  First-Best Team Inter-Class A-Level Girls Basketball Match
Ayesha Iftikhar
Mariyam Attiq
Musfira Mazhar 
Zara Khan 
Aleeza Shahid Runners-Up
Anam Raiz
Mahnoor Abid 
Mahrukh Nasir 
Minahil Aslam
Alina Naseem A-1 First-Best Team Inter-Class A-Level Girls Throwball Match
Ayesha Iftikhar A-1
Emman Zahra A-1
Marriyam Attiq A-1
Musfira Mazhar A-1
Zara Khan A-1
Aleeza Shahid A-2 Runners-Up Inter-Class A-Level Girls Throwball Match
Anam Raiz A-2
Ayesha Salman A-2
Mahnoor Abid A-2
Mahrukh Nasir A-2
Minahil Aslam A-2
Shinza Jaffer A-2
Alina Naseem A-1 First-Best Team Inter-Class A-Level Girls Tug of War
Amna Asad A-1
Ayesha Iftikhar A-1
Emman Zahra A-1
Mariyam Attiq A-1
Musfira Mazhar A-1
Zara Khan A-1
Aleeza Shahid A-2 Runners-Up
Anaab Zaigham A-2
Anam Raiz A-2
Ayesha Salman A-2
Mahnoor Abid A-2
Mahrukh Nasir A-2
Minahl Aslam A-2
Shinza Jaffer A-2
Abdul Moiz First-Best Team Inter-Class Futsal Championship
Abu bakar Ahmed
Ali Jawad
Amaan Khan
Awwab haider 
Haris Zulfiqar
Hasnain Mehdi
Hassan Arif Butt 
Haziq Asad
Muhammad Ahmad Nouman 
Muneeb Ali
Muneeb Khalid
Omer Amjad Bhatti 
Omer Farooq
Omer Shahzad
Saim Ahmad
Schaighan Baloch 
Shaheer Ahmad
Taimoor Khan
Abdullah Kashif  Runners-Up
Ahmed Zain-ul-Abideen
Ali Anzal
Ali Mehdi 
Ammar Salam 
Anas Nasir 
Azan Bashir 
Farrukh Haider
Fayyaz Qadir
Hamza Ahmad
Hassan Saghir
Haziq Asad
Kaleem Chaudhry
Maaz Chaudhry
Masoom Hussain 
Moiz Cheema
Momin Khan 
Nameer Khurram 
Salman Noor
Umer Ejaz 
Ahmed Attiq (Captain) First-Best Team Inter-House Cricket A-Level
Uzair Zahid (Captain) Runners-Up 
Maaz Imran(Captain) Second Runners Up 
Ahmed Noman First-Best Team Inter-House Cricket O-Level
Asees Ahsan First-Best Team
Farrukh Haider  First-Best Team
Haid Furqan First-Best Team
Haris Zulfiqar (Captain) First-Best Team
Maaz maqsood First-Best Team
Moiz butt First-Best Team
Muneeb Khalid First-Best Team
Sheryar sheikh First-Best Team
Talha Ahmed First-Best Team
Abdul Arham Runners-Up
Abdullah Kashif Runners-Up
Ali Anzal Runners-Up
Haider Abbas Runners-Up
Moiz Khan Runners-Up
Momin Khan Runners-Up
Omer Ejaz Runners-Up
Omer Farooq (Captain) Runners-Up
Zain Irfan Runners-Up
Haziq Asad Runners-Up
Abdul Aleem Butt Second Runners Up
Avvab Haider  Second Runners Up
Hamza Wadood Second Runners Up
Haziq Riaz Second Runners Up
Husnain Mehdi(Captain) Second Runners Up
Moiz Cheema Second Runners Up
Omer Shahzad Second Runners Up
Sikandar Ali Second Runners Up
Turab Haider Second Runners Up
Yahya Azhar  Second Runners Up
Abdul Aleem Butt First-Best Team Inter-House Futsal
Awab Haider First-Best Team
Hamza Wadood First-Best Team
Haziq Riaz First-Best Team
Husnain Mehdi First-Best Team
Moiz Cheema First-Best Team
Omer Shahzad First-Best Team
Saim Ahmad First-Best Team
Sikandar Ali First-Best Team
Turab Haider First-Best Team
Yahya Azhar  First-Best Team
Abdul Arham Runners-Up
Abdullah Kashif Runners-Up
Ali Anzal Runners-Up
Haider Abbas Runners-Up
Haziq Asad Runners-Up
Moiz Khan Runners-Up
Momin Khan Runners-Up
Omer Ejaz Runners-Up
Umer Farooq Runners-Up
Zain Irfan Runners-Up
Ahmed Noman Second Runners Up
Anees Ahsan Second Runners Up
Farrukh Haider Second Runners Up
Haid Furqan Second Runners Up
Haris Zulfiqar Second Runners Up
Maaz Maqsood Second Runners Up
Moiz Butt Second Runners Up
Muneed Khalid Second Runners Up
Shehryar Sheikh Second Runners Up
Talha Ahmad Second Runners Up
Asher Nouman First-Best Team Inter-House Futsal A-Level
M. Ahmed Yousaf First-Best Team
M. Bilal Amjad First-Best Team
Shahmir Ahmed First-Best Team
Shahmir Ali First-Best Team
Ibrahim Luqman Runners-Up
Salman tariq Runners-Up
Taimoor Ahmed Runners-Up
Usman Ghurki Runners-Up
Uzair Zahid  Runners-Up
Ahmad Attiq Second Runners Up
Fahad Salman  Second Runners Up
Hamza Butt Second Runners Up
Huzaifa Ahmad Second Runners Up
Raza Ali Zaidi Second Runners Up
Shahraiz Zargham  Second Runners Up
Abdullah Kamran Bajwa First-Best Team Inter-O-Level SICAS Futsal League
Abdur Rehman 
Ali Mehdi
Asees Ahsan
Hamza Ahmad
Hassan Ikram
Murtaza Rizwan
Abdul Moiz Runners-Up
Abu Bakar Ahmed
Hasham Tariq 
Haziq Asad
Mahad Naeem Bashir
Taimoor Siddique Khan 
Turab Haider
Ali Anzal           Second Runners Up
Baziff Qadir 
Muneeb Ali 
Nameer Khurram 
Omer Ejaz
Omer Shahzad
Salman Noor
Awab Haider SICAS Senior- Best Team Inter-SSS Cricket League
Ayan Ahmar
Fayyiz Qadir
Haider Abbas
Hamza Latif
Hasham Tariq 
Hassan Arif Butt
Taimoor Khan 
Turab Haider
Umar Ejaz
Umer Amjad
Aleezah Shahid  Best Team Second Round Law MOOT 2018 held at SLC Senior
Mahrukh Nasir 
Mannal Ahmed 
Fahad Javaid   Best Team LGS Paragon Bazm e Sher o Sukhan
Harris Zulfiqar Ali 
Ali Aun Best Team-Chemical Enigma LGS Phase 5 Match IV
Fahad Salman   
Ibrahim Khalil   
Khawaja Daniyal Kashif  
Saad bin Khurram  
Subhan Abbas   
Abdullah Hamed Best Business Ad Winners Pandora 2017
Ayesha Iftikhar
Emaan Zahra
Ibrahim Butt
Musfira Mazhar
Qasim Hammad
Hammad Bin Zia  Best Delegation Pandora 2017
Ibrahim Khalil 
Abdullah Hamed Business Winners Pandora 2017
Ayesha Iftikher
Emman Zahra
Ibrahim Butt
Musfira Mahzar
Qasim Hammad
Abdullah Hameed Crime Scene Investigation  (Runners Up) Pandora 2017
Asad Lodhi
Hamayil Ahmed
Qasim Hamed
Shayan Unser
Abdullah Azeem Science A Winners Pandora 2017
Hamayil Ahmad
Hammad Bin Zia
Hamza Ahmed
Kainat Faisal
Saad bin Khurram  
Sarah Bashir
Abdullah Hamed Science B Runners Up Pandora 2017
Fahad Salman   
Hazaifa Ahmad
Ibrahim Khalil
Ibrahim Luqman
Qasim Hammad
Shahraiz Zargham
Subhan Abbas   
Maarij Khan Third Best Team Shahjeevana Debating Competition
Manaal Ahmed
Fahad Salman First Position SICAS Athletic Meet 2018-A-Level 4*25 Meter Race
Huzaifa Ahmed 
Shahraiz Zargham
Anas Rathor Second Position
Bilal Amjad
Maaz Imran
Eimaad Hashmi Third Position
Ibrahim Luqman
Usman Shahbaz
Alina Naseem First Position SICAS Athletic Meet 2018-A-Level Girls 4*25 Meter Race
Kainat Faisal
Maryam Attiq
Anam Riaz Second Position
Mahnoor Abid
Musfira Mazhar
Abdul Rehman First Position SICAS Athletic Meet 2018-O-Level 4*25 Meter Race
Abdul Wahid
Junaid Imran
Umer Ejaz
Abdullah Nazar Second Position
Ali Jawad
Mahad Naeem
Rafey Sajjad
Faiz Qadir
Umer Farooq Third Position
Yousaf Umair
Zain Irfan 
Ali Anzal Best Team SICAS Senior Futsal tournament 2018
Asher Nouman 
Avvab Haider 
Hasaan Ikram
Hasan Arif Butt 
Murtaza Rizwan 
Omer Amjad 
Omer Ejaz 
Uzair Zahid 
Awards Won 2017-18 (Team Awards)
Name Achievement Event
Abdullah Shahzad Semi-Finalists All-Pakistan U-17 Nationals
Agha Moiz
Janaid Imran
Karam Murad
Umer Shahzad
Ameer Khan Runners-Up Bloomfield Sports Fest
Asher Nouman 
Haseeb-ur-Rehman 
Shahmir Ali
Shahmir Khan
Umer Ejaz
Uzair Zahid 
Asher Nouman  Best Team Choueifat Futsal Tournament
Haseeb-ur-Rehman 
Hassan Ikram 
Murtaza Rizwan 
Omer Amjad 
Omer Ejaz  
Uzair Zahid 
Abdullah Khalid A-1 Best Team Friendly Futsal Match between O-1 and A-1
Fahad Salman A-1
Hamza Butt A-1
Ibrahim Luqman A-1
Muhammad Ali Raza A-1
Shahraiz Zargham A-1
Taimoor Ahmed A-1
Ali Anzal O-1 Runners-Up
Hassan Ikram O-1
Muhammad Umer Shahzad O-1
Muneeb Ali O-1
Murtaza Rizwan 
Salman Noor O-1
Umer Ejaz O-1
Ali Anzal Runners-Up Inter-Branch Futsal League
Avvab Haider 
Fayyiz Qadir
Hamza Wadood
Hassan Arif Butt
Hassan Ikram
Moiz Ahmed Zaheer
Omer Amjad 
Omer Ejaz
Omer Shahzad
Syed Saleh
Turab Haider
Alina naseem  First-Best Team Inter-Class A-Level Girls Basketball Match
Ayesha Iftikhar
Mariyam Attiq
Musfira Mazhar 
Zara Khan 
Aleeza Shahid Runners-Up
Anam Raiz
Mahnoor Abid 
Mahrukh Nasir 
Minahil Aslam
Alina Naseem A-1 First-Best Team Inter-Class A-Level Girls Throwball Match
Ayesha Iftikhar A-1
Emman Zahra A-1
Marriyam Attiq A-1
Musfira Mazhar A-1
Zara Khan A-1
Aleeza Shahid A-2 Runners-Up Inter-Class A-Level Girls Throwball Match
Anam Raiz A-2
Ayesha Salman A-2
Mahnoor Abid A-2
Mahrukh Nasir A-2
Minahil Aslam A-2
Shinza Jaffer A-2
Alina Naseem A-1 First-Best Team Inter-Class A-Level Girls Tug of War
Amna Asad A-1
Ayesha Iftikhar A-1
Emman Zahra A-1
Mariyam Attiq A-1
Musfira Mazhar A-1
Zara Khan A-1
Aleeza Shahid A-2 Runners-Up
Anaab Zaigham A-2
Anam Raiz A-2
Ayesha Salman A-2
Mahnoor Abid A-2
Mahrukh Nasir A-2
Minahl Aslam A-2
Shinza Jaffer A-2
Abdul Moiz First-Best Team Inter-Class Futsal Championship
Abu bakar Ahmed
Ali Jawad
Amaan Khan
Awwab haider 
Haris Zulfiqar
Hasnain Mehdi
Hassan Arif Butt 
Haziq Asad
Muhammad Ahmad Nouman 
Muneeb Ali
Muneeb Khalid
Omer Amjad Bhatti 
Omer Farooq
Omer Shahzad
Saim Ahmad
Schaighan Baloch 
Shaheer Ahmad
Taimoor Khan
Abdullah Kashif  Runners-Up
Ahmed Zain-ul-Abideen
Ali Anzal
Ali Mehdi 
Ammar Salam 
Anas Nasir 
Azan Bashir 
Farrukh Haider
Fayyaz Qadir
Hamza Ahmad
Hassan Saghir
Haziq Asad
Kaleem Chaudhry
Maaz Chaudhry
Masoom Hussain 
Moiz Cheema
Momin Khan 
Nameer Khurram 
Salman Noor
Umer Ejaz 
Ahmed Attiq (Captain) First-Best Team Inter-House Cricket A-Level
Uzair Zahid (Captain) Runners-Up 
Maaz Imran(Captain) Second Runners Up 
Ahmed Noman First-Best Team Inter-House Cricket O-Level
Asees Ahsan First-Best Team
Farrukh Haider  First-Best Team
Haid Furqan First-Best Team
Haris Zulfiqar (Captain) First-Best Team
Maaz maqsood First-Best Team
Moiz butt First-Best Team
Muneeb Khalid First-Best Team
Sheryar sheikh First-Best Team
Talha Ahmed First-Best Team
Abdul Arham Runners-Up
Abdullah Kashif Runners-Up
Ali Anzal Runners-Up
Haider Abbas Runners-Up
Moiz Khan Runners-Up
Momin Khan Runners-Up
Omer Ejaz Runners-Up
Omer Farooq (Captain) Runners-Up
Zain Irfan Runners-Up
Haziq Asad Runners-Up
Abdul Aleem Butt Second Runners Up
Avvab Haider  Second Runners Up
Hamza Wadood Second Runners Up
Haziq Riaz Second Runners Up
Husnain Mehdi(Captain) Second Runners Up
Moiz Cheema Second Runners Up
Omer Shahzad Second Runners Up
Sikandar Ali Second Runners Up
Turab Haider Second Runners Up
Yahya Azhar  Second Runners Up
Abdul Aleem Butt First-Best Team Inter-House Futsal
Awab Haider First-Best Team
Hamza Wadood First-Best Team
Haziq Riaz First-Best Team
Husnain Mehdi First-Best Team
Moiz Cheema First-Best Team
Omer Shahzad First-Best Team
Saim Ahmad First-Best Team
Sikandar Ali First-Best Team
Turab Haider First-Best Team
Yahya Azhar  First-Best Team
Abdul Arham Runners-Up
Abdullah Kashif Runners-Up
Ali Anzal Runners-Up
Haider Abbas Runners-Up
Haziq Asad Runners-Up
Moiz Khan Runners-Up
Momin Khan Runners-Up
Omer Ejaz Runners-Up
Umer Farooq Runners-Up
Zain Irfan Runners-Up
Ahmed Noman Second Runners Up
Anees Ahsan Second Runners Up
Farrukh Haider Second Runners Up
Haid Furqan Second Runners Up
Haris Zulfiqar Second Runners Up
Maaz Maqsood Second Runners Up
Moiz Butt Second Runners Up
Muneed Khalid Second Runners Up
Shehryar Sheikh Second Runners Up
Talha Ahmad Second Runners Up
Asher Nouman First-Best Team Inter-House Futsal A-Level
M. Ahmed Yousaf First-Best Team
M. Bilal Amjad First-Best Team
Shahmir Ahmed First-Best Team
Shahmir Ali First-Best Team
Ibrahim Luqman Runners-Up
Salman tariq Runners-Up
Taimoor Ahmed Runners-Up
Usman Ghurki Runners-Up
Uzair Zahid  Runners-Up
Ahmad Attiq Second Runners Up
Fahad Salman  Second Runners Up
Hamza Butt Second Runners Up
Huzaifa Ahmad Second Runners Up
Raza Ali Zaidi Second Runners Up
Shahraiz Zargham  Second Runners Up
Abdullah Kamran Bajwa First-Best Team Inter-O-Level SICAS Futsal League
Abdur Rehman 
Ali Mehdi
Asees Ahsan
Hamza Ahmad
Hassan Ikram
Murtaza Rizwan
Abdul Moiz Runners-Up
Abu Bakar Ahmed
Hasham Tariq 
Haziq Asad
Mahad Naeem Bashir
Taimoor Siddique Khan 
Turab Haider
Ali Anzal           Second Runners Up
Baziff Qadir 
Muneeb Ali 
Nameer Khurram 
Omer Ejaz
Omer Shahzad
Salman Noor
Awab Haider SICAS Senior- Best Team Inter-SSS Cricket League
Ayan Ahmar
Fayyiz Qadir
Haider Abbas
Hamza Latif
Hasham Tariq 
Hassan Arif Butt
Taimoor Khan 
Turab Haider
Umar Ejaz
Umer Amjad
Aleezah Shahid  Best Team Second Round Law MOOT 2018 held at SLC Senior
Mahrukh Nasir 
Mannal Ahmed 
Fahad Javaid   Best Team LGS Paragon Bazm e Sher o Sukhan
Harris Zulfiqar Ali 
Ali Aun Best Team-Chemical Enigma LGS Phase 5 Match IV
Fahad Salman   
Ibrahim Khalil   
Khawaja Daniyal Kashif  
Saad bin Khurram  
Subhan Abbas   
Abdullah Hamed Best Business Ad Winners Pandora 2017
Ayesha Iftikhar
Emaan Zahra
Ibrahim Butt
Musfira Mazhar
Qasim Hammad
Hammad Bin Zia  Best Delegation Pandora 2017
Ibrahim Khalil 
Abdullah Hamed Business Winners Pandora 2017
Ayesha Iftikher
Emman Zahra
Ibrahim Butt
Musfira Mahzar
Qasim Hammad
Abdullah Hameed Crime Scene Investigation  (Runners Up) Pandora 2017
Asad Lodhi
Hamayil Ahmed
Qasim Hamed
Shayan Unser
Abdullah Azeem Science A Winners Pandora 2017
Hamayil Ahmad
Hammad Bin Zia
Hamza Ahmed
Kainat Faisal
Saad bin Khurram  
Sarah Bashir
Abdullah Hamed Science B Runners Up Pandora 2017
Fahad Salman   
Hazaifa Ahmad
Ibrahim Khalil
Ibrahim Luqman
Qasim Hammad
Shahraiz Zargham
Subhan Abbas   
Maarij Khan Third Best Team Shahjeevana Debating Competition
Manaal Ahmed
Fahad Salman First Position SICAS Athletic Meet 2018-A-Level 4*25 Meter Race
Huzaifa Ahmed 
Shahraiz Zargham
Anas Rathor Second Position
Bilal Amjad
Maaz Imran
Eimaad Hashmi Third Position
Ibrahim Luqman
Usman Shahbaz
Alina Naseem First Position SICAS Athletic Meet 2018-A-Level Girls 4*25 Meter Race
Kainat Faisal
Maryam Attiq
Anam Riaz Second Position
Mahnoor Abid
Musfira Mazhar
Abdul Rehman First Position SICAS Athletic Meet 2018-O-Level 4*25 Meter Race
Abdul Wahid
Junaid Imran
Umer Ejaz
Abdullah Nazar Second Position
Ali Jawad
Mahad Naeem
Rafey Sajjad
Faiz Qadir
Umer Farooq Third Position
Yousaf Umair
Zain Irfan 
Ali Anzal Best Team SICAS Senior Futsal tournament 2018
Asher Nouman 
Avvab Haider 
Hasaan Ikram
Hasan Arif Butt 
Murtaza Rizwan 
Omer Amjad 
Omer Ejaz 
Uzair Zahid